سولفات روی

با توجه به فقر غالب خاکهای زراعی ایران نسبت به عنصر روی، شرکت کنجاله ساز اقدام به تولید ریز مغذی سولفات روی به سه صورت سولفات روی پودری (عمدتاً برای مصرف محلول پاشی)، سولفات روی گرانوله (برای مصرف خاکی) و سولفات روی کریستال نموده است. قابل ذکر است این شرکت اولین و بزرگترین تولید کننده سولفات روی در ایران می باشد.

موارد مصرف سولفات روی

  • درختان میوه نظیر کیوی، مرکبات، پسته، انگور و…
  • نباتات زراعی نظیر برنج، حبوبات، ذرت و گندم آبی
  • دانه های روغنی نظیر سویا و پنبه

نقش روی در گیاهان

روی در گیاهان دارای نقش های متعددی می باشد. مهمترین آنها تاثیر بر فعالیت های آنزیمی، تولید هورمون های گیاهی از جمله اکسین، افزایش تولید کلروفیل و تلقیح و باروری و تشکیل میوه می باشند. روی می تواند مقاومت گیاهان را نسبت به تنش های زنده (آفات) و غیر زنده (محیطی) افزایش دهد. همچنین باعث استحکام ساختار غشاء شده و از این رو مصرف آن برای افزایش عملکرد و کیفیت محصولات کشاورزی بسیار موثر خواهد بود. آهکی بودن خاکها، pH بالا، ماده آلی کم و مصرف زیاد کودهای فسفاته از جمله عواملی هستند که قابلیت استفاده این عنصر را برای گیاهان محدود کرده و خسارات جبران ناپذیری را بر میزان تولید وکیفیت محصولات وارد می نماید.

علائم کمبود سولفات روی

کمبود روی باعث کوتاهی قد گیاهان، ریزش و کلروز برگ های گیاهان و کاهش کیفیت میوه می شود. در درختان میوه مثل سیب و هلو بصورت کچلی و در سایر درختان می تواند به صورت جارویی شدن نمایان گردد.  در پسته به طور آشکاری باعث کوچکتر و قرمز تر شدن و پوکی پسته ها میشود. همچنین کمبود آن باعث ریز برگی تاخیر در باز شدن برگها و گلها ریزش میوه سرخشکیدگی و محدودیت رشد می شود.

موارد احتیاط هنگام مصرف

در هنگام مصرف از تماس مستقيم با پوست ، مخاطات و چشم جلوگيري گردد . از دستكش، لباس كار مناسب و ماسك استفاده شود.
اطلاعات تماس با ما
دفتر فروش: تهران، میدان هروی، خیابان پناهی نیا، برج گلزار، پلاک 144/2، واحد 15، طبقه 3
تماس: 70-22988869 (21) 98+
نمابر: 22988865 (21) 98+
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت کنجاله ساز می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح