سولفات مس

مطالعات انجام شده در تعدادی از مزارع گندم، توسط محققین موسسه تحقیقات خاک و آب، نشان داده است که حدود ۲۴ درصد از خاک های مورد مطالعه زیر کشت گندم در ایران به کمبود مس مبتلا هستند. مس نقش بسیار مهمی در فتوسنتز و فعالیت های آنزیمی نظیر فتوسنتز، تنفس، انتقال کربوهیدرات ها، احیا و تثبیت همزیستی نیتروژن، متابولیسم پروتئین ها و متابولیسم دیواره سلولی یا لیگنین سازی اهمیت دارد و استفاده از کودهای حاوی مس باعث بهبود شرایط تغذیه گیاهان شده و بسیاری از نارسایی های تغذیه ای را برطرف می سازد. کمبود مس بیشتر در گیاهانی از قبیل گندم، کاهو، یونجه، پیاز، یولاف و مرکبات یافت می شود.
علاوه بر این ها، مس با تاثیر بر چوبی شدن ساقه، از طریق جلوگیری و محدود کردن رشد قارچ ها مقاومت به بیماری در آن ها را زیاد میکند.سولفات مس در کنترل ویروس ها و باکتری ها و بیماری های قارچی در میوه ها و سبزیجات بسیار مفید است. سولفات مس  به عنوان ضد قارچ از زنگ گیاه، لکه برداشتن، آفت و زخم پوست میوه جلوگیری می کند. برای کارایی بیشتر می توان این کود را با کود آلی مصرف کرد که تقویت ریشه گیاه را نیز در پی دارد.
به طور کلی سولفات مس به عنوان ماده غذایی می تواند جایگزین بعضی از قارچ کش ها شده و در نتیجه با مصرف این ماده از مصرف سموم کاسته می شود و برای تمام محصولات زراعی و باغی قابل استفاده است.
Fe Cd&Pb
1% ± 24 < 50 ppm

 

نحوه مصرف کودسولفات مس

نوع گیاه مصرف خاکی محلول پاشی
درختان میوه بارور در زمستان در قسمت میانی سایه انداز به همراه کود حیوانی و گوگرد به صورت چالکود یا کانال کود،150-50 گرم برای هر درخت در زمان متورم شدن جوانه ها در بهار،3-2 در هزار
غلات هنگام تهیه بستر بذر همراه با سایر کود های زمستانه و در زیر خاک،20-10 کیلوگرم در هکتار در مرحله به ساقه رفتن با غلظت، 2 در هزار

توصیه می شود زمان و میزان دقیق مصرف با نظر کارشناسان تغذیه گیاه و بر اساس نتایج آزمون خاک، برگ و آب مصرفی تعیین گردد.

سولفات مس

نکته:
نباید روی میوه ها پاشیده شود و  محلولپاشی آن بایستی با احتیاط و تنظیم pH صورت گیرد.  بنابراین بهتر است محلول پاشی مس با اضافه کردن یک کیلو گرم آهک باشد، چون سولفات مس شدیدا اسیدی بوده و مصرف تنهای آن باعث برگ سوزی به ویژه در هلو و آلو میشود.

کمبود سولفات مس

در درختان باعث پلاسیدگی برگ های انتهایی و ریزش آن ها می شود. اثر کمبود مس بر رشد زایشی بیش از رشد رویشی است.علت  این امر را علاوه بر دوام گرده، به عواملی مانند فقدان نشاسته در گرده و جلوگیری از آزاد شدن آن از تخمدان و در نتیجه صدمه به چوبی شدن دیواره سلولی پرچم نسبت میدهند.علاوه بر این رشد غیر معمول لوله گرده و میکروسپور ناشی از کمبود مس نیز از عوامل عقیمی هستند.کمبود مس بر تشکیل دانه، بذر و میوه تاثیر گذاشته موجب کاهش عملکرد میگردد.دیگر علائم کمبود شامل پیچیدگی برگ ها، خم شدن ساقه ها، بدشکلی و پاندولی شدن شاخه ها در درختان و افزایش حساسیت غلات به ورس می شود که با مصرف ازت تشدید میگردد.همچنین در کمبود مس میزان حساسیت به آفات و بیماری های گیاهی مختلف بیشتر میشود.

موارد احتیاط هنگام مصرف سولفات مس

در هنگام مصرف از تماس مستقيم با پوست ، مخاطات و چشم جلوگيري گردد . از دستكش، لباس كار مناسب و ماسك استفاده شود.

اطلاعات تماس با ما
دفتر فروش: تهران، میدان هروی، خیابان پناهی نیا، برج گلزار، پلاک 144/2، واحد 15، طبقه 3
تماس: 70-22988869 (21) 98+
نمابر: 22988865 (21) 98+
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت کنجاله ساز می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح